Description
| Model | Â NHS 524 – NHS12 |
| Colour | Â Tortoiseshell |
| Condition | Â New Old Stock |
| Size | Â 46×26(medium/large) |
| Eyepiece | Â 46mm x 38mm |
| Bridge | Â 26mm |
| Temple to temple | Â 132mm |
| Full Frontal width | Â 138mm |
| Sides | Â 145mm |
£70.00
The NHS “524” will take you straight back to flared trousers, platform shoes and a crafty ciggie behind the bike shed.
Made by T.A.L. Morris – NHS manufacturer markings (rare manufacturer)
Without lenses : ready to have your prescription fitted
Out of stock
| Model | Â NHS 524 – NHS12 |
| Colour | Â Tortoiseshell |
| Condition | Â New Old Stock |
| Size | Â 46×26(medium/large) |
| Eyepiece | Â 46mm x 38mm |
| Bridge | Â 26mm |
| Temple to temple | Â 132mm |
| Full Frontal width | Â 138mm |
| Sides | Â 145mm |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.